Dan svjesnosti o autizmu u Mostaru: Svi smo jednaki i trebamo svoje mjesto pod suncem
Mirna Mezit, direktorica Los Rosalesa, kazala je kako ne postoji tačan broj niti registar osoba s autizmom, a u našoj zemlji ne postoje ni ustanove za dijagnosticiranje autizma.
"Drugog aprila tradicionalno obilježavamo Dan svjesnosti o autizmu, a svake godine pokušavamo to uraditi na drugi način. Ove godine je to pod motom "Isti pod maskama" jer želimo poručiti da svi možemo drugačije izgledati, ali da samo svi jednaki i trebamo svoje mjesto pod suncem", kazala je Mezit.
Mirna Mezit kaže kako i pored velikih napora koje pojedinci i institucije rade, predrasude u našem društvu prema osobama s poteškoćama, kao i prema onima iz autističnog spektra i dalje postoje. Protiv predrasuda se treba boriti.
Nidžara Džebo je defektolog-logoped i razrednica u jednom odjeljenju djece autističnog spektra u Centru Los Rosales.
"Uživam raditi s njima, oni su zaista posebni. Najmlađi s kojim radim ima osam godina. Vakcine koje se dovode u vezu s autizmom nemaju mnogo veze, a autizam se javlja oko 30. mjeseca života, kada se primijete uočljivi simptomi", kazala je Džebo.
Nakon 30 mjeseci roditelji kod ove djece primijete da govor kasni, kasnije se osjete ozbiljni problemi u razvoju komunikacije i socijalizacije. Ta djeca su povučenija ili su izrazito hiperaktivnija.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
"Žive u svom svijetu, ne reaguju na ime, ne igraju se s drugom djecom", pojasnila je Nidžara Džebo, naglasivši da i ove godine treba poslati poruku da su i ova djeca ista kao i svi mi te da ih treba prihvatiti bez zadrške.
"Svi mi imamo svoje nedostatke, tako i ova djeca. Svi smo na neki način isti", poručili su u "Los Rosalesu".