Sa smartphoneom ili tabletom, bez ikakve iskaznice ili koda, na raspolaganju imaš 100 tisuća knjiga iz cijelog svijeta.
Ulazak u virtualnu knjižnicu dostupan je svima, a sve što trebaš učiniti je skinuti besplatnu aplikaciju Croatia Reads, registrirati se i – čitati. Osim na hrvatskom, nude se svjetski bestselleri i akademske knjige na engleskom, španjolskom, njemačkom, francuskom, talijanskom…
Ovo je potpuna demokratizacija pisane riječi kakvu do sada nismo vidjeli. Stvorili smo krug u kojem svi imamo korist, a pri tom poklonili znanje ljudima bez obzira na njihovu lokaciju i kupovnu moć, kazala je voditeljica projekta Mirela Rončević.
Za Rončević, knjiga je mnogo više od opuštanja i zabave – za nju je knjiga poziv. Osim što piše, vodi portal No Shelf Required koji se zalaže za promidžbu digitalne pismenosti i besplatan pristup znanju za svakog čovjeka.
Moje uvjerenje je da putem digitalnog medija možemo sve to znanje i zapisane priče prenijeti jedni na druge kao nikada do sada, rekla je Mirela i naglasila: – Ne smije biti važno jeste li ste član institucije i živite li u gradu s knjižarama i knjižnicama kako biste imali pristup knjigama.
No Shelf Required ujedno je jedan od sponzora koji se brinu da zbog digitalizacije izdavači i autori ne ostanu kratkih rukava. Sponzori im plaćaju sve pročitano, a broj knjiga u aplikaciji neprestano raste. Nudi ti se apsolutno sve – od beletristike i publicistike preko pop fictiona i turističkih vodiča pa sve do kuharica i slikovnica.
Mada je baš kod nas otvorena prva ovolika digitalna knjižnica, ideja je nastala desetak tisuća kilometara dalje. Naime, prije dvije godine u SAD-u je skovana ideja za projekt Free Reading Zones (FREZ ), a prva je slobodna zona otvorena u bolnici Teksasu, zahvaljujući knjižnici u Brazoria Countyju kod Houstona. Od tada je otvoreno mnoštvo virtualnih knjižnica, ali nijedna od njih nije bila otvorena svim ljudima unutar države.
Virtualne knjižnice stvaraju brojne mogućnosti koje treba maksimalno iskoristiti – primjerice, pisci bi mogli lakše objavljivati svoje radove. Projekt predstavlja velik iskorak za kulturu i turizam, ali prvenstveno za obrazovanje jer otvara pristup znanju i knjigama kojih možda nema u knjižnicama, pa studenti mogu uvijek i svugdje besplatno širiti vidike.