Medicinski zahvati u periodu od 17. do prve polovine 19. stoljeća praktički su graničili s mučenjem jer su se radili bez primijene anestezije. 1846. godine prvi je puta izveden medicinski zahvat s lijekovima koji su imali učinak sličan onom kakvog ima anestezija, a Joseph Lister je 1865. godine otkrio antiseptik.
Liječnici su tijekom medicinskih zahvata pacijente na operacijskom stolu rezali na živo i lomili im kosti, a oni su u potpunosti bili izloženi neopisivoj boli. Kirurg John Hunter, ujedno utemeljitelj patologije u Engleskoj, smatrao je kako je kirurgija 18. stoljeća ponižavajuć i isprazan spektakl znanosti.
Većina pacijenata tada je umirala zbog post operativnog šoka, infekcije, gubitka krvi, dok je u pojedinim londonskim bolnicama stopa smrtnosti iznosila 80 posto, prenosi Daily Mail.
Knjiga po nazivu Crucial Interventions, koju je nedavno objavila knjižnica The Wellcome Collection iz Londona, prikazuje fotografije različitih kirurških knjiga iz 17., 18. i 19. stoljeća. Fotografije prikazuju pomalo odvratne detalje kirurških zahvata, a za njihovu priču zaslužan je profesor povijesti medicine Richard Barnett.
U crtežima koji datiraju iz 19. stoljeća može s vidjeti kako je u praktičnoj kirurgiji došlo do napretka pa su tako pojedine kirurške tehnike poboljšane, a ilustracije su u boji.