Na prvu Australac James Harrison živi kao i svi drugi penzioneri. Voli vrijeme provoditi s obitelji, sakuplja poštanske marke i uživa u šetnjama uz more. No, njegova životna priča puno je drugačija od nekog običnog smrtnika. Harrison je čovjek velikog srca. Zahvaljujući njegovoj humanosti, procjenjuju u australskom zavodu za transfuziju, spašeno je oko dva milijuna života djece za koje je mogla biti kobna hemolitička bolest novorođenčadi.
Jamesa Harrisona zovu “Čovjek sa zlatnom rukom”. Gotovo svaki tjedan u zadnjih 60 godina iz svoje desne ruke donira krvnu plazmu. Razlog takvom humanom činu leži u njegovom djetinjstvu i ozbiljnom zdravstvenom problemu koji je, sasvim je sigurno, promijenio njegov pogled na život.
Teška operacija iz djetinjstva
1951. godine operacijom mu je odstranjeno plućno krilo. Danas 78-godišnji Harrison tada je imao 14-godina.
“Kada sam se operirao, ili nekoliko dana kasnije, otac mi je objasnio što se dogodilo. Rekao mi je da sam dobio 13 litara krvi i da je moj život spašen zahvaljujući nepoznatim ljudima. Tada sam rekao da ću kada budem dovoljno odrastao i ja postati darovatelj krvi”, prisjetio se Harrison važnog momenta. Nedugo nakon toga postao je donor.
Liječnici su mu potom obznanili da će zahvaljujući njegovoj krvi, moguće biti riješen životno važan problem.
Spas za hemolitičku bolest
“U Australiji su sve do 1967. godišnje umirale tisuće beba, a da doktori nisu znali zašto, i to je bilo grozno”, kaže za CNN Jemma Falkenmire iz australskog zavoda za transfuziju krvi. Do tada su, ističe Falkenmire, brojne trudnoće završavale pobačajima i mnogo se djece rađalo s oštećenima na mozgu. Bila je to hemolitička bolest, stanje kod kojeg se kod trudnice stvaranju antitijela koja kod nerođene djece uništavaju crvene krvne stanice.
Ovaj problem može se javiti u slučajevima kada žena koja ima Rh-negativnu krv, a nosi dijete koje ima Rh-pozitivnu krv. Za vrijeme trudnoće krv djeteta može se pomiješati s Rh-negativnom krvi majke, nakon čega imunološki sustav majke počinje proizvoditi antitijela i uništavati bebine “strane” krvne stanice.
Liječnici su otkrili da Harrison u krvi ima rijetka antitijela, pa su njegovu plazmu počeli koristiti i iz nje su razvili injekciju Anti-D imnoglobulina, koja sprječava da imunosni sustav majki s Rh negativnom krvnom grupom napada njihovu nerođenu Rh pozitivnu djecu.
U cijeloj Australiji samo 50 donora
“Australija je bila jedna od prvih zemalja koja je otkrila donora s antitijelima i to je u to doba bilo revolucionarno”, rekla Falkenmire. Da je Harrisonova krv dragocjena itekako su svjesni u australskom crvenom križu. Koliko su antitijela kakva ima Harrison rijetkost najbolje govori podatak da je od tada u cijeloj Australiji pronađeno još samo pedesetak odgovarajućih donatora.
“Svaka doza krvi je dragocjena, ali Jamesova je posebna. Svaka anti-D injekcija proizvedena u Australiji potiče od Jamesa”, kaže Falkenmire.
S obzirom da je u Australiji više od 17 posto žena izloženo riziku, Harrison je, izračunali su, spasio oko dva milijuna života.
Zašto se u njegovoj krvi nalaze rijetka antitijela liječnici nisu sasvim sigurni, ali vjeruju da je to povezano s transfuzijom krvi koju je u dijetinjstvu primio tijekom operacije pluća.
Jedan je jedini James Harrison
Za par godina ovaj australski umirovljenik otići će i u zasluženu mirovinu “zlatnog” darovatelja krvi.
“Ne vjerujem da će bilo tko biti kao on, ali mi svakako trebamo ljude koji će ići njegovim stopama”, kaže Jemma Falkenmire.
Nema sumnje da je James Harrison nacionalni heroj, a tome svjedoče i brojna odlikovanja koja je dobio. Ovog humanog i velikodušnog čovjeka koji je krv darovao više od 1.000 puta krasi i jednostavnost. Kada je proslavljao 1.000-tu donaciju izjavio je kako je to jedini rekord koji je želio oboriti.
“Iglu ne mogu podnijeti”
I na kraju još jedna zanimljivost vezana za junaka ove priče. Nikada ne gleda u iglu dok mu vade krv – jer to ne može podnijeti.
“Nikad, ali baš nikad nisam gledao kako mi igla ulazi u ruku. Gledam u strop ili gledam medicinske sestre, ali nikad u iglu. Ne mogu to podnijeti,” iskren je “Čovjek sa zlatnom rukom”.
CNN/Danas