Jeste li se ikad zapitali tko je otkrio kavu i kako je upravo ona postala najpopularniji napitak svakodnevnice?
Odgovor na ovo pitanje nalazimo u priči o etiopskom pastiru Kaldiu koji je jednoga dana primijetio da se njegove koze “čudno” ponašaju nakon što su se najele bobica s njemu nepoznata grma. kako su životinje postale prilično živahne Kaldi je i sam odlučio probati plodove. Zaključio je da mu one vraćaju snagu pa je svoje otkriće podjelio s koptskim svećenicima u obližnjem samostanu.
Svećenici su usvojili naviku konzumiranja plodova koje bi najprije namočili u vodu i zatim pojeli dok bi vodu u kojoj su se bobice namakale popili. Uz etiopske kopte kavu su koristili i pripadnici nekih drugih istočnoafričkih plemena i to tako da bi plodove jeli pomješane sa životinjskom mašću.
Takvi obroci održavali su im snagu prilikom dugih pješačenja.
Samo porijeklo imena kava vezano je za prostore Etiopije i Arapskog poluotoka. Prema jednoj verziji naziv je izveden od imena etioske provincije Kaffa dok su neki skloniji tezi prema kojoj današnji naziv kava dolazi od arapske riječi ghahweh – vino.
Naime, vrlo rano je otkriveno da plodovi kave mogu fermentirati, te se upravo na taj način kava u početku i spravljala. kada je kava stigla u Europu nazivana je “arapskim vinom”.