BH Clubbing
Nek vam bude sretan: Top 9 stvari koje ne znate o Božiću
Datum: Subota, 26.12.2015. // Broj pregleda: 3457 // Kategorija: Zanimljivosti // Autor: //
Iako Božić slavimo svake godine, još uvijek ne znamo sve o tom mnogima najdražem blagdanu. Mi smo zbog toga našli neke zaista fascinantne činjenice...

1. Isus nije rođen 25. prosinca

Biblija uopće ne spominje datum rođenja Isusa Krista. Mnogi povjesničari stoga vjeruju da je rođen u proljeće s obzirom da u Bibliji postoje opisi pastira koji vode stoku na ispašu. No, teolozi nisu bili toliko složni pa su Božić smještali u termine kroz cijelu godinu.

Jedan Aleksandrijski biskup rođenje Isusa smjestio je na 18. studeni, dok spis De Pascha Computus pronađen u Sjevernoj Africi spominje 28. ožujak. Datum 25. prosinca službeno je određen tek u 4. stoljeću kada je Crkvom predsjedao Papa Julius I.

Slučajno ili ne, na taj se datum od davnina slavilo cijelo mnoštvo paganskih praznika poput rođenja Mithre ili Saturnalie.

2. Božić kao nacionalni praznik

Blagdani Hrvata Bosne i Hercegovine propisani su zakonima o blagdanima i neradnim danima u županijama Federacije Bosne i Hercegovine. Božić je nacionalnim praznikom u Hrvatskoj proglašen 1990. godine, a prvi hrvatski Ustav neslužbeno se zove i Božićni ustav s obzirom da je donesen je 22. prosinca 1990. godine.

3. Zvončići nisu napisani za Božić

Autor jedne od najpopularnijih božićnih pjesama, James Lord Pierpont, Zvončiće je napisao s namjerom da se pjevaju na američki Dan zahvalnosti. Taj se praznik u Bostonu obilježavao ludim utrkama sanjkama i ispijanjem ogromnih količina ruma što je Pierpont jednostavno obožavao.

U privatnom je životu, svjedoče povjesničari, bio pravi gad. Nakon što mu je žena umrla, malu djecu jednostavno je - napustio.

4. Isus je rođen u špilji

Kada zamišljamo rođenje malog Isusa, obično nam je u glavi - štalica. Tako je to prikazano u knjigama, na ilustracijama, pa i na jaslicama koje stavljamo ispod božićnih drvaca.

No, prema Lukinom evanđelju, Isus je zapravo rođen u - špilji. Čak je i Bazilika Rođenja isusova u Betlehemu sagrađena nad špiljom za koju se vjeruje da je u njoj rođen Isus.

5. Xmas je zapravo izvorni naziv Božića

Pojam Xmas obilno se koristi već godinama i to isključivo u marketinške svrhe. Radi se o skraćenici od engleske riječi za Christmas. Mnoge je vjernike to razljutilo jer su u tome vidjeli brisanje Isusa (Christ) iz Božića (Christmas).
No, njihova ljutnja samo je nepoznavanje povijesti kršćanstva. Naime, kršćanstvo (Christianity) se na engleskom jeziku sve od 1100 godine pisalo kao Xianity. Pojam je 1551. evoluirao u X temmas i na kraju u Xmas. Slovo X u nekim je kulturama u određenim razdobljima bio simbol Isusa Krista.

6. Ukrašavanje božićnog drvca relativno je novi običaj

Još prije nego što se Europom proširilo kršćanstvo, Nijemci su ukrašavali zimzelena stabla kako bi unijeli šarenilo u tamu za vrijeme zimskog solsticija. Tu tradiciju tek su stoljećima kasnije preuzeli kršćani. Naime, prvo Božićno drvce izloženo je u Strasbourgu u 17. stoljeću, a u SAD se običaj proširio tek s dolaskom imigranata iz Njemačke.

Kada se kraljica Viktorija udala za princa Alberta 1840. godine, on je tu tradiciju prenio i u Englesku iz koje se kroz naredno stoljeće proširila ostatkom Europe.

7. Duh Božića zaustavljao je i ratove

Pet mjeseci nakon početka krvavog i mučnog Prvog svjetskog rata, trupe duž Zapadne fronte na Badnjak su objavile prekid vatre kako bi zajednički zapjevale božićne pjesme, razmijenile darove i - zaigrale nogometnu utakmicu.

Događaj iz 1914. godine kasnije je nazvan Božićnim primirjem, a u njemu su s jedne strane bili Saveznici, a s druge - Nijemci. To je jedan od posljednjih primjera ratnog viteštva. Nažalost, rat je potrajao još godinama.

8. Božićne pjesme svojim autorima godišnje donose pravo bogatstvo

Merry Christmas Everybody bendu Slade donosi više od pola milijuna funti godišnje. Drugi najizvođenija božićna pjesma je Fairytale of New York koja Poguesima donosi oko 400 tisuća funti godišnje. Na trećem je mjestu All I Want For Christmas Is You sa zaradom oko 350 tisuća funti godišnje.

Godišnju zaradu najslušanijih božićnih pjesama uživo možete pratiti na PrezzyBox.com.

9. Djeca glume da vjeruju u Djeda Božićnjaka kako ne bi razočarala roditelje

Nakon što roditelji godinama glume da Djed Božićnjak zaista postoji, uloge se kasnije mijenjaju. Naime, najnovija su istraživanja pokazala da djeca u djeda Božićnjaka u prosjeku vjeruju do svoje šeste godine. Većina djece nakon toga samo glumi da vjeruju kako ne bi, pazite sad, roditelje učinili nesretnima, piše britanski Mirror.

Fascinantno, zar ne?
Datum: Subota, 26.12.2015.
Broj pregleda: 3457
Kategorija: Zanimljivosti
Autor:
IZVOR: 24sata.hr

Najnovije Novosti
Najnovije novosti
Udruga Moba implementirala projekta Moba Live Music Stage 2023
Fantastičnim vikendom završeno drugo izdanje Moba Street Food Festivala
Udruga Moba uspješno realizirala projekt: Promocija tehničke kulture među djecom i mladima
Gradonačelnica Pariza: Nismo spremni za 15 milijuna ljudi na Olimpijskim igrama
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najčitanije novosti zadnjih 7 dana
Novosti s povezanim sadržajem
Novosti s povezanim sadržajem
Jasni pokazatelji da ste natprosječno inteligentni
 
Pristala odjenuti što god joj mama pokloni za Božić, pao joj mrak na oči kad je vidjela dar
Ovako slavni dočekuju Božić
Znate li zašto slavimo Božić baš 25. prosinca?
  Like us on Facebook
  Watch us on Youtube
  Follow us on Twitter
  Impressum
  info@bhclubbing.com
Sva prava pridržana. BH Clubbing 2009 - 2024. This site is design by GCR production, powered by Vinis-WebDeveloping