Mostar ove godine obilježava desetu godišnjicu upisivanja Starog mosta i Starog grada na listu pod zaštitom UNESCO-a. U petak je na konferenciji za medije u Gradskoj vijećnici predstavljen niz sadržaja kojima će biti obilježena ova obljetnica.
Na konferenciji su govorili gradonačelnik Mostara Ljubo Bešlić, šefica službe za kulturu Inga Dragoje Mikulić, ispred MUP-a HNŽ Salko Čamo, načelnik Odjela za gospodarstvo, komunalne i inspekcijske poslove Omer Pajić, te iz Ureda za odnose s javnošću Miroslav Landeka.
Programom koji će se održati 3. i 4. srpnja predviđeno je otvaranje dućana 'Mujaga Komadina' koji će se nalaziti na spoju ulica Maršala Tita i Mala tepa, koncert Simfonijskog orkestra Mostar i Ane Rucner (3.7. od 22 sata) na platou ispod Starog mosta, ceremonija prijema dužnosnika UNESCO-a, te drugih državnih i entitetskih institucija.
Osim toga održat će se i koncert Željka Joksimovića sa prijateljima (4.7. od 22 sata) na platou ispod Starog mosta. Na oba koncerta (3. i 4.7.) ulaz je besplatan. Na konferenciji je rečeno kako je poduzet niz mjera i aktivnosti kako bi ova obljetnica bila na radost svih stanovnika Mostara i gostiju.
Poduzet je i niz sigurnosnih mjera sa sigurnosnog aspekta, a osim MUP-a HNŽ i PU Mostar učešće su uzeli Agencija za koordinaciju policijskih tijela, Federalna uprava policije, te Državna agencija za sigurnost i zaštitu (SIPA). Također, nastoji se podići čistoća na području cijelog grada, istaknuo je Pajić.
"Oni koji dođu na manifestaciju, imat će priliku upoznat i staru jezgru Mostara kako sa stručnoga tako i vizualnog aspekta, a za neke će to biti potvrda šta je grad Mostar uradio prema Menadžment planu koji je usvojio UNESCO prilikom upisa Mostara na UNESCO-vu listu", kazao je gradonačelnik Ljubo Bešlić na današnjoj konferenciji.
"Na manifestaciji mi ćemo pokušati u najboljem svjetlu predstaviti ne samo Mostar nego i cijelu regiju Hercegovine, a to može doprinijeti i bržem turističkom razvoju ovoga dijela BiH", dodao je.
"Ono što moram istaknuti sa žaljenjem je da od ulaska na UNESCO-vu listu grad Mostar nije dobio niti jednu marku za rekonstrukciju od federalne vlasti u čijoj je nadležnosti Stara jezgra", istaknuo je Bešlić.
Također, Bešlić smatra, ako se grad Mostar našao na listi svjetske kulturne baštine, onda bi bio red da upravlja svojim imovinom i odlučuje o izgledu Staroga grada prema Menadžment planu, koji je Grad Mostar napravio, a ne da se o tome odlučuje iz ureda u Sarajevu,odnosno Federalne skupštine o regulacijskom planu o izgledu Starog grada ili nadležnosti inspekcije.
Govoreći o nelegalnoj gradnji u starom dijelu gradske jezgre, Bešlić je kazao kako će na konferenciji povodom obljetnice biti riječi i o legislativi koja u Federaciji BiH regulira ovu oblast.
"Grad Mostar je prema Menadžment planu osnovao Agenciju za upravljanje kulturnom baštinom pod nazivom Stari grad, ali, nažalost, ona ima nadležnost pod UNESCO-m, ali nema nadležnost u stvarnom životu", kazao je Bešlić te dodao kako ljudi iskorištavaju neusuglašenosti zakona i nelegalno grade te da grad Mostar ne može odgovarati za nešto što nije u njegovoj nadležnosti.
Stari most i stara jezgra Mostara službeno su na popis zaštićene kulturne baštine UNESCO uvršteni 15. srpnja 2005. godine kao prvi spomenik iz BiH. Odluka je donesena na sjednici eksperata Odbora UNESCO-a održanoj od 11. do 17. srpnja 2005. godine u Durbanu u Južnoafričkoj Republici.