BIONIČKO oko je inovacija koja djelomično vraća vid slijepim osobama.
Larry Hester jedan je od prvih Amerikanaca koji je dobio mogućnost da testira bioničko oko, zbog kojeg sada može razlikovati svjetlost i tamu i time obrise predmeta.
No, treba napomenuti kako je to tek početak, jer se očekuje brz napredak ove revolucionarne tehnologije.
Princip rada bioničkih očiju je takav da kamera koja se nalazi na naočalama detektira svjetlost, koja se potom pretvara u električni signal. Procesor na naočalama potom šalje električne signale bežičnim putem u električni stimulator, a on potom stimulira optički živac i time njegov centar za vid u mozgu.
Larry je tako slijep posljednje 33 godine, polovicu svog života, a razlog tome je očna genetska bolest retinitis pigmentosa, koja dovodi do progresivnog gubitka vida. Ljudi pogođeni ovom bolešću, prvo iskuse nepravilnu adaptaciju oka na tamu, nakon čega pacijenti dobiju "tunelski vid" koji može trajati desetljećima, prije nego potpuno oslijepe. No, u nekim slučajevima, pojedinci oslijepe već u samom djetinjstvu.
U rujnu je u oftalmološkom centru Duke Eye u Sjevernoj Carolini, Larryju ugrađen električni stimulator u njegovom lijevom oku. Ranije ovog mjeseca, njegov očni kirurg doktor Paul Hahn , po prvi put ga je i uključio nakon čega je Larry ponovno progledao nakon 33 godine.
"Putovanje je tek započelo, ovo je prvi dan", kazao je doktor Hahn, misleći pritom na očekivani brzi razvoj nove tehnologije.
"Ovo nije klasična vrsta vida koju većina može doživjeti, ali je potpuno nova vrsta vida za Larryja", nadodao je Hahn, prenosi Mirror.
Larry je sedma osoba u Americi koja je uspjela povratiti vid otkad je uređaj "Argus II Retinal Prosthesis System" odobren u toj zemlji.