Želja za brzim crnjenjem i postizanjem brončane boje kože može da se pretvori u nezgodnu situaciju punu opekotina koja zna da zada glavobolje. Ali, ako ste već pogriješili, nema nazad. Preostaje vam da jedino izliječite "rane".
U želji da što prije pocrne, ljudi najčešće pretjeraju sa sunčanjem, što dovodi do problema poput crvenila i nepodnošljivih opekotina.
Ali problem nije samo u boli koju osjećate kada izgorite kožu, već prvenstveno u opasnosti kojoj se izlažete s obzirom da pretjerana izloženost suncu može uzrokovati rak kože.
Zato oprezno sa druženjem sa direktnim suncem, a ako ste se već “opekli”, evo što vam preostaje ne biste li sanirali što prije povrede.
Prvo što možete učiniti jeste da odete do apoteke i kupite umirujuće gelove i slične proizvode ili da pokušate s nekima od preparata u kućnoj radinosti.
Ako ste imali sreće i opekli samo manju površinu kože na tijelu, odmah stavite led umotan u pamučnu tkaninu. U suprotnom ćete se morati tuširati hladnom vodom.
Također vam može pomoći i hladna kupka u koju možete staviti zobene pahuljice. Opustite se na pola sata, a zob će regenerirati kožu. Prije kupke možete probati sa rastvorom jednakog udjela maslinovog ulja i sira. Namažite kožu i ostavite sat vremena.
Zasigurno ste već čuli za korištenje jogurta za opekotine od sunca. Jogurt se nježno nanosi na zahvaćene dijelove kože i drži se nekoliko minuta, a potom se ispire. Može vam pomoći i zeleni čaj – možete ga i piti, ali i nanositi obloge od njega na kožu.
Veoma popularan prirodni lijek kod opekotina je i aloe vjera jer umiruje kožu, baš kao i krema sa vitaminom E.
Stručnjaci preporučuju i čaj od kamilice koji smanjuje iritaciju. Ako ćete čaj nanositi direktno na opečeno područje, to možete učiniti ručnikom. Natopite ga čajem, stavite na oštećenu kožu i neka djeluje pola sata ili sat vremena kod jače opekotine.
U slučaju da pri ruci nemate čaj ili jogurt, probajte staviti običan senf. Pustite da se osuši pa ga polako isperite.
Ono što svakako treba izbjegavati je mazanje bilo kakvim masnim sastojcima poput maslaca ili krema sa masnoćama. One će zagrijavati oštećenu kožu i činit će se kao da je opekotina postala još gora. Takve kreme će zatvoriti pore, a opekotine će brže proći ako koža može “slobodno da diše”.
Dok koža ne zacijeli, trebalo bi izbjegavati sunce i piti dovoljno tekućine da ne bi dehidrirali. Uz vodu mogu pomoći i nezaslađeni čajevi. Baš kao i za zdravlje organizma kod ljetnih vrućina i kod opekotina od sunca, tijelu će najviše odgovarati laganija ishrana, bogata voćem i povrćem, uz dodatak proteina.